Prostowanie zębów

Ortodoncja

Warto dbać o zęby dzieci od najmłodszych lat. Podjęcie odpowiednich działań na wczesnym etapie sprawi, że w dorosłym życiem będą mogły się one cieszyć pięknym i zdrowym uśmiechem. Ważną rolę w tym zakresie odgrywa zwłaszcza leczenie zachowawcze. Jednak próchnica to niejedyne zagrożenie dla uzębienia dzieci. Dużym problemem, który może mieć poważne następstwa w przyszłości, są wady zgryzu oraz wszelkie inne nieprawidłowości takie jak np. zaburzenie pracy stawów skroniowo-żychowywch. Nie należy ich lekceważyć, nieleczone z czasem doprowadzić mogą nawet do zmiany symetrii twarzy. Dlatego w przypadku ich wykrycia u swojej pociechy należy koniecznie zgłosić się do ortodonty.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Skutecznym sposobem radzenia sobie z wadami zgryzu oraz innymi zaburzeniami w poprawnym rozwoju uzębienia są aparaty ortodontyczne. Zależnie od tego, jakie uzębienie posiada dziecko (mleczne, stałe, mieszane) oraz od rodzaju i rozległości wady ortodonta może zalecić aparat ruchomy lub stały.

Aparaty ruchome

Aparaty ruchome, jak wskazuje ich nazwa, nie są zamontowane na stałe na zębach pacjenta. Mogą być przez niego w dowolnej chwili zakładane i zdejmowane. Należy ich jednak używać zgodnie z zaleceniami. Aparaty tego rodzaju ortodonci dobierają najczęściej w przypadku najmłodszych pacjentów, którzy mają zęby mleczne lub mieszane (stałe i mleczne). Na tym etapie rozwoju uzębienia wykazują one najwyższą skuteczność.

Aparaty ruchome, jeśli są systematycznie noszone, pozwalają na rozbudowę kości szczęki i żuchwy – dzięki temu możliwe jest uzyskanie estetycznego zgryzu bez konieczności ekstrakcji zębów stałych. Ponadto przyczyniają się do korekcji wad, których istotą jest nieprawidłowa pozycja żuchwy (tj. tyłozgryz, przodozgryz).

Ruchome aparaty składają się z kolorowej części akrylowej oraz metalowych klamer, łuków, śrub. W konkretnych przypadkach nasi ortodonci mogą zastosować również inne elementy.

Aparaty stałe

Aparaty stałe zalecane są przede wszystkim pacjentom, u których zastosowanie aparatów ruchomych nie przyniesie oczekiwanych efektów. Przymocowane na stałe sprawiają, że leczenie odbywa się 24 godziny na dobę.

Tego rodzaju aparaty składają się z zamków oraz pierścieni – elementów przytwierdzanych do szkliwa (tj. na czas leczenia) specjalnym klejem. Do nich mocowany jest specjalny drut, który – poprzez wywieranie stałej ściśle określonej siły – pozwala na przesuwanie uzębienia w dowolnym kierunku.

Aparaty stałe – o ile zakłada je doświadczony ortodonta – są doskonałym i niezwykle skutecznym narzędziem, dzięki któremu można przeprowadzić efektywne leczenie także u osób dorosłych – niezależnie od stopnia zaawansowania wady lub innych nieprawidłowości.

ortodonta kraków

Konsultacje ortodontyczne

wraz z planem leczenia

Aparaty ruchome

Aparaty stałe

Piękny uśmiech

to proste zęby

PŁATNOŚCI

Za wszystkie zabiegi wykonywane w naszych gabinetach można zapłacić gotówką, kartą płatniczą lub w systemie ratalnym MEDIRATY.