Ciąża to nie przeszkoda

Opieka stomatologiczna kobiet w ciąży

Nasz gabinet zapewnia opiekę stomatologiczną dla kobiet w ciąży. Leczenie uzębienia u przyszłych matek wymaga podjęcia odpowiednich kroków i powinno być prowadzone przez dentystę, który specjalizuje się w tym obszarze. Ma to duże znacznie, ponieważ stan zdrowia kobiety nie pozostaje bez wpływu na płód, a wszelkie schorzenia, również te, które atakują zęby i jamę ustną, mogą stanowić zagrożenie dla jego poprawnego rozwoju.

Dlaczego kobiety w ciąży powinny szczególnie dbać o zdrowie zębów?

W czasie trwania ciąży kobiety powinny szczególnie zadbać o skrupulatną higienę jamy ustnej, a w przypadku wykrycia objawów próchnicy poddać się możliwe szybko leczeniu. Zaniedbanie tych kwestii może mieć bardzo poważne skutki. Nieleczona próchnica i brak odpowiedniej higieny jamy ustnej prowadzą do rozwoju bakterii. Stwarza to niebezpieczeństwo nie tylko dla zdrowia matki, ale także dziecka. Bakterie przenoszą się bowiem wraz z krwią na cały organizm, a przez łożysko dostają się także do płodu. Dlatego kobietom w ciąży zaleca się nie tylko dbanie o codzienne oczyszczanie zębów i przeprowadzanie innych zabiegów higienicznych oczyszczających jamę ustaną, ale także o regularne wizyty kontrolne u stomatologów.

Zagrożenia związane z nieleczoną próchnicą dla kobiet w ciąży

Jak zostało wspomniane, stan zdrowia zębów kobiety w ciąży może mieć duży wpływ dla rozwoju płodu. Potwierdzają to aktualne badania naukowe oraz liczne obserwacje kliniczne, których wyniki wskazują, że ogólna kondycja organizmu zależy w dużej mierze od zdrowia jamy ustnej. W efekcie, jeśli schorzenia uzębienia wpłyną na zdrowie matki, to odbije się to także na dziecku. Co więcej, jeśli próchnica wejdzie w zaawansowane stadium, powodując stany zapalne, to wówczas istnieje ryzyko, że może to doprowadzić do przedwczesnego porodu. Badania wskazują również korelację pomiędzy złym stanem uzębienia a niższą niż standardowa, wagą noworodków.

Wpływ ciąży na stan jamy ustnej

Ciąża to czas, kiedy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Nie omijają one również jamy ustnej. Mniej więcej w 2 lub 3 miesiącu ciąży przyszłe matki mogą odczuć w tym obszarze pewne dolegliwości, do których należą zaczerwienienia dziąseł oraz ich rozpulchnianie. Stan ten, ze względu na powszechność jego występowania, zyskał nawet własną nazwę – ciężarne zapalenia dziąseł. Utrzymuje się one przez następnych kilka miesięcy, aby zniknąć niedługo przed porodem. Choć zjawisko to ustępuje samoistnie, to jednak, aby wykluczyć zaistnienie dodatkowych czynników, mogących stanowić potencjalne zagrożenie dla dziecka, należy systematycznie odwiedzać dentystę.

Ciąża wpływa nie tylko na stan dziąseł. W związku z występującymi w tym czasie porannymi wymiotami istnieje podwyższone ryzyko rozwoju próchnicy, a także wystąpienia stanów zapalnych. Wynika to z faktu, że wymioty są wynikiem refluksu żołądkowo-przełykowego, który powoduje, że zwracane jest nie tylko pożywienie, ale także kwas żołądkowy, który osłabia twarde tkanki zęba. Ponadto w czasie ciąży nierzadko zmianie ulegają nawyki żywieniowe – zwiększa się spożycie węglowodanów, a także zapotrzebowanie na związki mineralne, do tego dochodzą częstsze posiłki. Wszystko to również oddziałuje na sytuację panującą w jamie ustnej.

Usługi w zakresie opieki stomatologicznej dla kobiet w ciąży

Nasz gabinet jest w pełni przygotowany do świadczenia usług w zakresie opieki stomatologicznej dla kobiet w ciąży. Wśród oferowanych przez nas zabiegów znajdują się m.in.

• higienizacja
• leczenie zachowawcze
leczenie kanałowe
• ekstrakcje zębów

Optymalnym czasem na wdrożenie leczenia stomatologicznego w trakcie trwania ciąży jest 2 trymestr (4-6 miesiąc ciąży).

Znieczulenie miejscowe podczas zabiegów u kobiet w ciąży

Część zabiegów stomatologicznych, które wykonujemy u kobiet w ciąży, wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego. Nierzadko spotykamy się przy tej okazji z obawami, czy nie wywoła ono niepożądanych skutków, które mogłyby wpłynąć na zdrowie płodu. Odpowiadając na te wątpliwości, zapewniamy pacjentki, że znieczulenie w żaden sposób nie zagraża ich dziecku. W naszym gabinecie stomatologicznym stosujemy bowiem do jego wykonania specjalne preparaty, a także z bardzo dużą dokładnością ustalmy dawkę. Podnosi to bezpieczeństwo realizacji całej procedury, a jednocześnie pozwala przeprowadzić zbieg bezboleśnie.

Aby zwiększyć precyzyjność aplikacji oraz uczynić ją jeszcze mniej dotkliwą dla pacjentek stosujemy zazwyczaj znieczulenie komputerowe Wand. Eliminuje to dyskomfort, jaki odczuwany jest przy podaniu substancji znieczulających tradycyjną metodą. W przeciwieństwie do niego stosowana przez nas technologia nie powoduje także długotrwałego odrętwienia twarzy.

ortodonta kraków

Bezpieczne znieczulenia

Indywidualne podejście

Profilaktyka przeciwpróchnicowa

to bezpieczeństwo dla mamy i dziecka

Przegląd zębów

PŁATNOŚCI

Za wszystkie zabiegi wykonywane w naszych gabinetach można zapłacić gotówką, kartą płatniczą lub w systemie ratalnym MEDIRATY.