NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Dentystyczne FAQ's
Najlepiej jest to robić nie rzadziej niż co 6 m-cy, aby odpowiednio wcześnie wykryć początkowe stadium próchnicy, odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie, a tym samym uniknąć bardziej obciążającego leczenia, np. leczenia kanałowego.
Plomby amalgamatowe (srebrne) to wypełnienia stosowane w stomatologii od dawna. Generalnie nie mają one większego wpływu na organizm człowieka, jednakże w niektórych przypadkach należy je wymienić na plomby kompozytowe (tzw. białe):
- w zębach z dużymi ubytkami twardych tkanek może dojść do pęknięcia cienkich ścian zęba
- dają niekorzystne ”szare” przebarwienie zęba (niekorzystny efekt estetyczny zwłaszcza w przypadku zębów przedtrzonowych)
- ważnym wskazaniem są sytuacje gdy pacjent użytkuje uzupełnienia protetyczne metalowe - protezy szkieletowe, korony lub mosty na podbudowie metalowej - stosowanie różnoimiennych metali w jamie ustnej może prowadzić do powstania chorób błony śluzowej jamy ustnej, zaburzeń smaku.
- plomby metalowe nie łączą się - jak plomby kompozytowe - chemicznie z zębem, stąd może dojść do przenikania bakterii pod wypełnienie metalowe i rozwoju próchnicy, którą w początkowej fazie trudno jest zdiagnozować ze względu na nieprzezierność wypełnienia amalgamatowego
- estetyka, estetyka, estetyka! - współczesne materiały kompozytowe dają doskonałe rezultaty, co jest ważne w dzisiejszych czasach, gdy wszyscy chcemy mieć piękny uśmiech
krwawienie dziąseł jest głównym objawem zapalenia dziąseł, natomiast główną przyczyną zapalenia dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Nawet pacjenci, którzy dbają o zęby czasami nieświadomie i stale pomijają niektóre powierzchnie zębów przy szczotkowaniu i pozwalają tym samym narastać w tych miejscach płytce nazębnej, która jest siedliskiem bakterii odpowiedzialnych za stan zapalny. Nawet gdy dziąsła krwawią nie należy rezygnować ze szczotkowania,dobrze jest poprosić stomatologa o instruktaż szczotkowania, o dobór odpowiedniej pasty i płynu do płukania, rodzaju nici dentystycznej, szczoteczek międzyzębowych.
czasami pacjenci mają jasny kolor zębów, ale efekt psuje osad i kamień nazębny - można temu zaradzić wykonując w gabinecie zabieg skalingu (usuwania kamienia ultradżwiękami) oraz piaskowania (usuwania osadów). Gdy pacjent nie jest zadowolony z koloru tkanek zęba (przebarwienia z powodu palenia tytoniu, przebarwienia polekowe), dobry efekt daje wybielanie w gabinecie stomatologicznym przy użyciu profesjonalnych preparatów przeznaczonych do tego celu. Dzięki wybielaniu zęby stają się jaśniejsze o kilka odcieni (wg. skali Vita). Wybielanie nie niszczy szkliwa, czasem może powodować przejściową nadwrażliwość zębów, pacjent musi mieć przedtem wyleczone wszystkie zęby; zabiegu nie wolno przeprowadzać u osób do 16 r.ż., u kobiet w ciąży; efekt utrzymuje się od 2 do 3 lat, w zależności od nawyków żywieniowych pacjenta. Efekt wybielania można utrzymać na dłużej poprzez stosowanie odpowiednich past wybielających, natomiast samo stosowanie past wybielających nie spowoduje rzeczywistego wybielenia zęba(zmiany koloru zęba).
sposobów uzupełnienia braków zębowych jest wiele, metoda jaką zastosujemy zależy od indywidualnych warunków panujących w jamie ustnej, od ilości i rozmieszczenia braków zębowych, od stanu przyzębia. Wśród uzupełnień braków zębowych wyróżniamy uzupełnienia ruchome-protezy akrylowe, nowocześniejsze-szkieletowe oraz uzupełnienia mocowane na stałe-korony protetyczne, mosty standardowe oraz kompozytowe. Metoda uzupełnienia braków zębowych dobierana jest dla każdego pacjenta indywidualnie. Ważne jest aby nie lekceważyć nawet pojedynczych braków, gdyż mogą one prowadzić do zaburzeń zgryzowych, a w konsekwencji do chorób stawów skroniowo-żuchwowych.
Implantów nie wszczepia się osobom poniżej 16. roku życia, czyli przed zakończeniem procesu wzrostu kości. Zły stan higieny jamy ustnej przemawia również przeciw zabiegowi. Implantów nie mogą mieć osoby chore na schorzenia wyniszczające organizm (np. nowotwory, AIDS, alkoholizm). Przeciwskazaniem może być też (ale nie zawsze jest) cukrzyca, zaburzenia odporności, choroby układu krążenia i reumatyczne. Nie zaleca się implantów osobom chorym na suchość w ustach (kserostomię), mającym zmiany na śluzówce, a także zaniki kości szczęki oraz żuchwy. Przeciwskazaniem względnym jest również palenie papierosów.
Zadaj pytanie
Z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie z dziedziny stomatologii.