proteza szkieletowa

Protezy szkieletowe w stomatologii. Wskazania do noszenia, wykonanie, dopasowanie

Szukając sposobów na uzupełnienie braków zębowych, warto sięgnąć po protezy szkieletowe, które są wygodniejszą alternatywą dla protez akrylowych. Dzisiejszy rozwój stomatologii pozwala nam na wybór różnych rodzajów protez, materiałów, z jakich zostały wykonane, a nawet sposobów ich zakładania. Ułatwiają żucie i gryzienie pokarmów, a dobiera się je według osobistych preferencji, stanu zębów oraz ewentualnych chorób.

Ruchome uzupełnienia protetyczne to wygodne rozwiązanie, jeśli mimo odpowiedniej higieny jamy ustnej utraciliśmy kilka zębów i szukamy wygodnego sposobu ich uzupełnienia. Częściowa utrata uzębienia nie wymaga radykalnych rozwiązań. Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje protezy szkieletowe, jako alternatywę do protez akrylowych. Jest to opcja dla osób, którym zależy na jak najwygodniejszej protezie, która do złudzenia będzie przypominać nasze własne zęby.

Z czego wykonuje się protezę szkieletową?

Uzupełnienie braków w uzębieniu jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Już jeden ubytek może powodować przesuwanie się zębów i niewłaściwe żucie pokarmów. Jednym z popularnych rozwiązań tego problemu jest proteza zębowa. Taka proteza to ruchome uzupełnienie, które odpowiednie jest i dla górnej i dla dolnej szczęki. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie proteza szkieletowa na zatrzaskach, gdyż działa niemal jak nasza własna szczęka rozkładając nacisk podczas żucia na sąsiadujące zęby. Nie niszczy ona nabłonka, nie opiera się na dziąsłach w wyniku czego nie powstają ranki i jest zdrowsza dla naszego przyzębia i kości. Dużą zaletą jest to, że jest to proteza indywidualnie dopasowywana do pacjenta podczas szczegółowych konsultacji i badań. Dopasowuje się ją do szczęki pacjenta dzięki odlewom uzębienia. Wykonuje się ją przede wszystkim z metalu, najczęściej ze stopu chromu i kobaltu, który odpowiednio modeluje się w warunkach laboratoryjnych. Części, które imitują dziąsła lub zęby, wykonuje się z niewielkiej ilości akrylu. To dość trwały materiał, który dzięki odpowiedniej pielęgnacji posłuży nam przez lata. Na protezę składają się jeszcze elementy podpierające oraz klamry utrzymujące ją w miejscu, niektóre typy mają też zatrzaski. Ponieważ przylega ona dokładnie do podniebienia lub dolnej szczęki, trudno ją odróżnić od naturalnych zębów.

Kiedy lepiej wybrać protezę szkieletową i jakie są jej największe zalety?

Proteza szkieletowa to proteza częściowa, która sprawdzi się szczególnie w sytuacji, gdy musimy zastąpić nią pojedyncze lub kilka zębów na jednym odcinku oraz jako tymczasowe rozwiązanie po ekstrakcji zęba. Zalecana jest też, gdy niemożliwe jest wstawienie mostów lub implantów, którymi uzupełnia się pojedyncze ubytki. To głównie ze względów zdrowotnych lub przez zbyt wysokie koszty, pacjent może zdecydować się na protezę szkieletową, która, mimo że wyjmowana to jednak odpowiednio zabezpieczona trzyma się idealnie. Największą zaletą protezy szkieletowej jest wygoda jej noszenia oraz trwałość. Ma mniejszy rozmiar i jest o wiele stabilniejsza dzięki zatrzaskom, co sprawia, że gryzienie i żucie jest wygodniejsze. Łatwiej też dbać o jej czystość, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko stanów zapalnych i chorób jamy ustnej. Nie uszkadza przylegających zębów ani przyzębia. Oprócz fizycznych aspektów dobrze dopasowana proteza ma również korzystny wpływ na nasze samopoczucie i poczucie własnej wartości, o których nie wolno zapominać.

Share: