usuwanie kamienia nazębnego

Jak wygląda profesjonalna higienizacja zębów?

Nawet dokładna higiena jamy ustnej może nie być wystarczającą ochroną przed odkładaniem się kamienia nazębnego. To osad, który może przyśpieszyć niszczenie naszych zębów i jest źródłem wielu dolegliwości i chorób jamy ustnej. Rozwiązaniem może okazać się profesjonalnie przeprowadzona higienizacja zębów. Na czym polega?

Dbanie o czyste zęby poprzez regularne szczotkowanie, używanie nici dentystycznych i płynu do płukania powinno być uzupełnione o wizytę u stomatologa w celu profesjonalnego ich oczyszczenia. Higienizacja zębów to najczęściej wieloetapowy proces, którego elementy dobierane są do potrzeb i preferencji pacjenta. Warto przeprowadzać ten zabieg w gabinetach wyposażonych w odpowiedni sprzęt oraz przez stomatologa z doświadczeniem w różnych technikach czyszczenia zębów.

Co nam daje higienizacja zębów?

Dbanie o zdrowe zęby i piękny uśmiech to nie tylko wizyty u lekarza stomatologa, gdy coś zacznie nas boleć. To także korzystanie z różnych zabiegów. Zaleca się odwiedzać gabinet stomatologiczny przynajmniej raz w roku, aby usunąć kamień nazębny, osad i przebarwienia. Kamień na zębach nie tylko nieestetycznie wygląda oraz przyciemnia lub zażółca nasze zęby, ale jest również siedliskiem niebezpiecznych bakterii. Powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej, którą tworzą resztki jedzenia, szczególnie te bogate w cukier. Osoby z blisko stłoczonymi zębami, nieprzestrzegające zasad higieny jamy ustnej, palące papierosy i pijące dużą ilość kawy lub herbaty, mają większą skłonność do jego osadzania. Zazwyczaj pojawia się między zębami oraz tuż przy linii dziąsła. Na pierwszy rzut oka wygląda jak żółty nalot, ale nie wolno nam go lekceważyć. Nieusuwany kamień może być źródłem problemów takich jak krwawienie dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, rozwój próchnicy, nadwrażliwość zębów i ich rozchwianie. Pozbycie się go za pomocą szczotki i nitki może być niewystarczające i najlepiej odwiedzić stomatologa, który szybko dobierze właściwą technikę oczyszczania naszych zębów. Profesjonalnie przeprowadzona higienizacja zębów pomoże nam usunąć zalegające na zębach i w przestrzeni między zębowej złogi, osad, resztki pokarmowe, ale również zadbać o wygląd i zdrowie zębów. Jest też formą przygotowania pacjenta do innych zabiegów np. wybielania zębów lub pomaga w higienie jamy ustnej osobom podatnym na szybki rozwój próchnicy oraz noszącym aparaty ortodontyczne czy częściowe protezy ruchome.

Jak wygląda higienizacja zębów?

Pełna higienizacja zębów składać się może z kilku zabiegów, dobieranych indywidualnie do pacjenta i stanu jego uzębienia. Jednym z pierwszych jest skaling, czyli ultradźwiękowe, ręczne lub laserowe usuwanie złogów i kamienia nazębnego. Najpopularniejsze jest stosowanie wibracji, które rozbijają osad i wypłukuje się go wodą. Uzupełnieniem jest często piaskowanie zębów, które za pomocą piaskarki usuwa pozostały osad i przebarwienia. Woda pod ciśnieniem wymieszana z odpowiednimi substancjami pozwalają na jednoczesne usuwanie i wypłukanie nieczystości. Oczyszczone zęby należy odpowiednio zabezpieczyć przed osadzaniem się nowego kamienia. Można je wypolerować za pomocą specjalistycznej pasty lub przeprowadzić fluoryzację, czyli lakierowanie zębów. Fluor nakładany na powierzchnię zęba uwalnia się do szkliwa przez kilka godzin i ma za zadanie chronić przed próchnicą i usunąć szkody wyrządzone przez jej rozwój. Wszystkie te zabiegi są bezbolesne, chociaż osoba z niskim progiem bólu może odczuwać pewien dyskomfort.

Share: