Różnice między koroną pełnoceramiczną a korony porcelanową

Korona zęba, to jego widoczna część, która decyduje o estetycznym wyglądzie. Po jej uszkodzeniu należy ją zastąpić koroną protetyczną, mocowaną na naturalnym korzeniu zęba lub na wcześniej wszczepionym implancie. W stomatologii stosowanych jest kilka typów koron, a do najczęściej stosowanych należą korony pełnoceramiczne i porcelanowe o wysokiej trwałości oraz odporności. Różnią się one między sobą zastosowaniem i wyglądem.

Kiedy wykonuje się korony protetyczne?

Korony protetyczne to uzupełnienie stałe, którego zaletą jest ogromny komfort użytkowania. Wykonuje się je w różnych sytuacjach klinicznych, między innymi w celu odbudowy zęba z licznymi wypełnieniami oraz po leczeniu endodontycznym. Za pomocą korony można naprawić złamany ząb – na przykład po urazie mechanicznym. Koronę protetyczną wykorzystać można w celu poprawy estetyki zęba przebarwionego, zniekształconego oraz nieprawidłowo rozwiniętego. Stanowią one także punkt podparcia mostu oraz stanowią odbudowę na implancie zębowym.

Popularne rodzaje koron protetycznych

Korony protetyczne można sklasyfikować ze względu rozległość – na korony częściowe, całkowite, osłaniające oraz ze względu na wykorzystany materiał. W tym drugim przypadku, do najczęściej stosowanych należą korony porcelanowe i pełnoceramiczne. Korony porcelanowe można wykonać na podbudowie metalowej lub z metalu szlachetnego. Korony porcelanowe na podbudowie metalowej składają się z części metalowej, na którą nakładana jest warstwa porcelany. Niestety przy linii dziąseł, można dostrzec nieco ciemniejszy kontur. Z tego powodu zaleca się wykorzystywanie ich w odcinku bocznym uzębienia. W skrajnych przypadkach metalowa podbudowa korony może także budzić reakcje alergiczne. Korony porcelanowe na podbudowie z cyrkonu przepuszczają światło i idealnie naśladują naturalne uzębienie. Wykorzystanie porcelany gwarantuje także uzyskanie bardzo dużej wytrzymałości, a uzupełnienie jest przy tym praktycznie niezauważalne. Higiena koron porcelanowych nie różni się niczym od sposobu czyszczenia naturalnego uzębienia. Ponadto wykazują one lepszą biokompatybilność i mniejsze ryzyko wywołania reakcji alergicznej. Korony pełnoceramiczne to obecnie uzupełnienia o największym poziomie estetyki. Wykonane są w całości z czystej ceramiki, co wpływa na niezwykle naturalny wygląd protezy. Stosuje się je przede wszystkim w przednim odcinku szczęki i żuchwy. Posiadają one wszystkie cechy typowe dla naturalnego szkliwa. Nie mają natomiast efektu „szarzenia”, typowego dla uzupełnień z podbudową metalową. Ponadto nie wywołują reakcji alergicznych, a ich jedyną wadą jest większa podatność na pęknięcia i mniejsza wytrzymałość.

Share: