Jak pokonać lęk na fotelu stomatologicznym?

Tylko niewielka część społeczeństwa może pochwalić się zdrowymi zębami, odpornymi na próchnicę i bez ubytków. Z tego powodu, prędzej, czy później każdy trafi do stomatologa. Wizyta u dentysty nie należy do przyjemności i zapewne z tego powodu aż połowa Polaków się ich obawia. Duża część panikujących ludzi cierpi na dentofobię, czyli jedną z najbardziej powszechnych fobii, która jest przyczyną unikania wizyt u stomatologa i rozwoju ubytków uzębienia. Jak można pokonać ten lęk?

Objawy strachu przed stomatologiem

Strach przed dentystą często jest zupełnie nieuzasadniony. Lekka obawa jest całkowicie naturalna, ale zwykle mija już na początku wizyty. Niektórzy ludzie wyjątkowo źle znoszą badanie stomatologiczne, a pojawiające się tuż przed stawieniem się w gabinecie objawy, mogą bardzo utrudniać funkcjonowanie. Do najczęstszych należą niestrawność, ból brzucha, biegunka, drżenie mięśni, a nawet problemy ze snem oraz zawroty głowy. Niektórym pacjentom zdarza się nawet zemdleć z powodu panicznego strachu przed dentystą. Niestety unikanie wizyt u dentysty nie jest rozwiązaniem tej trudnej sytuacji, tym bardziej, że prowadzi do poważnych konsekwencji. Warto zatem postarać się zapanować w miarę możliwości nad panicznym strachem.

Jak zatem poradzić sobie z lękiem przed leczeniem stomatologicznym?

Wybierając się na wizytę do stomatologa, należy wybrać zaufany i sprawdzony gabinet. Już na etapie umawiania wizyty warto wspomnieć o swoim problemie. Jeśli lekarz potraktuje go poważnie i zapewni o chęci udzielenia pomocy, to na pewno warto spróbować. Już samo poczucie bezpieczeństwa może wiele zmienić. Dlatego istotne jest ustalenie z dentystą, czy ma nam dokładnie opisać kolejne kroki działania, czy wręcz przeciwnie, nie życzymy sobie tego. Istotne jest również podejście stomatologa do kwestii aplikowania środków przeciwbólowych, których działanie potrafi znacznie zmniejszyć obawy. Powodem dyskomfortu może być również utrudniony kontakt z lekarzem podczas zabiegu. W takiej sytuacji warto umówić się z dentystą na gest, który przerwie zabieg w dowolnym momencie. Często sama świadomość, że można przerwać zabieg w przypadku bólu lub lęku wystarczy do zapanowania nad obawami. Przed samą wizytą również warto zadbać o relaks. Można udać się na dłuższy spacer, posłuchać ulubionej muzyki lub poczytać interesujące czasopismo. Warto skorzystać z każdej, nawet najbardziej niekonwencjonalnej metody, która choć trochę oderwie myśli od umówionej wizyty. Można też poprosić o obecność bliską osobę, która będzie wspierać podczas oczekiwania na badanie. Obecnie każdy zabieg stomatologiczny może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym. Taka świadomość również może pomóc w opanowaniu strachu. W ostateczności warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który pomoże w zmianie myślenia i oswojeniu lęku.

Share: