niemowle

Kiedy należy podciąć wędzidełko podjęzykowe?

Frenotomia, czyli inaczej podcięcie wędzidełka jest drobnym zabiegiem chirurgicznym, polegającym na przecięciu błony, która znajduje się pod językiem. Choć brzmi to dość inwazyjnie, to w rzeczywistości proces ten jest bezbolesny i wywołuje jedynie małe krwawienie. Zabieg najczęściej wykonywany jest we wczesnym etapie życia u dzieci, aczkolwiek jest także realizowany u osób dorosłych. Podcięcie wędzidełka podjęzykowego jest konieczne wśród osób, u których wędzidełko jest zbyt krótkie, bowiem ogranicza zakres ruchu języka i prowadzi do różnych konsekwencji.

Konsekwencje zbyt krótkiego wędzidełka

Ograniczenie ruchu języka może m.in. powodować wady wymowy. Wynika to z trudności artykulacji niektórych głosek, przede wszystkim tych, które wymagają uniesienia czubka języka w górę (a dokładniej w kierunku wałka dziąsłowego). Inną konsekwencją może być trudność z połykaniem, ssaniem czy żuciem, co często zauważalne jest u noworodków ze zbyt krótkim wędzidełkiem. W takim przypadku maluch będzie miał problem z prawidłowym pobieraniem pokarmu np. podczas karmienia piersią, a oprócz tego może wystąpić nadmierne ślinienie się. Cały proces spożywania wymaga niezwykle sprawnej pracy języka, czego na co dzień konsumując nie jesteśmy świadomi.

Zbyt krótkie wędzidełko może mieć także konsekwencje w postaci problemów z uzębieniem. Nadmierne ślinienie i nienaturalna praca języka może spowodować wadę zgryzu, jak i również rozwój chorób przyzębia i odkładanie się kamienia nazębnego.

Kiedy najlepiej wykonać zabieg?

Przede wszystkim nie warto zwlekać i lepiej działać niezwłocznie po zauważeniu jakichkolwiek symptomów. Jak zostało wspomniane, zabieg ten najczęściej wykonywany jest u dzieci na wczesnym etapie życia. Przeważnie mogą być to już pierwsze tygodnie lub miesiące noworodka, aby zapobiec wcześniej opisanym konsekwencjom. Choć wiele rodziców obawia się frenotomii z uwagi, że jest to zabieg chirurgiczny, to należy podkreślić, że jest to całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna metoda wyleczenia zbyt krótkiego wędzidełka.

Share: