proteza akronowa

Czym charakteryzują się protezy akronowe?

Współczesna protetyka oferuje coraz więcej rozwiązań związanych z uzupełnianiem braków w uzębieniu. Różne opcje dotyczą przede wszystkim materiału, z którego finalnie zostanie wykonana proteza. Do tych materiałów należą zazwyczaj porcelana, ceramika czy akryl. W porównaniu do wymienionych rozwiązań, jedną z nowszych technologii protetycznych są protezy akronowe.

Czym są protezy akronowe?

Proteza akronowa jest protezą ruchomą, wykonaną z tworzywa termoplastycznego, jakim jest akron. Materiał ten charakteryzuje się tym, że jest tworzywem czystym strukturalnie o lekko różowej i półprzezroczystej barwie, dzięki czemu idealnie komponuje się z pozostałymi zębami – bez obaw, że proteza będzie w jakikolwiek sposób dostrzegalna. Co więcej, akron jest bardzo wytrzymały na różnego rodzaju uszkodzenia, a także odporny na działanie niskich i wysokich temperatur.

Proteza ruchoma oznacza, że nie jest to mocowanie trwałe (jak w przypadku zastosowania implantów zębowych czy mostów), lecz za pomocą przezroczystych klamer do naturalnych zębów – w związku z czym należy uwzględnić fakt, że proteza akronowa jest niemożliwa do wykonania przy całkowitym bezzębiu. Nie oznacza to jednak, że podane rozwiązanie jest mniej praktyczne od mocowań stałych, lecz jest alternatywą dla innych protez częściowych.

Zalety protez akronowych

Największą zaletą protez akronowych jest ich uniwersalność, która wynika z tego, że materiał jest praktycznie niezniszczalny podczas eksploatacji, a do tego jest łatwy do dopasowania pod względem estetycznym. Warto również wspomnieć o klamrach, które są całkowicie niewidoczne.

Co więcej, należy podkreślić jedną z najistotniejszych cech, jaką jest pełna biokompatybilność. Oznacza to, że materiał jest przyswajalny przez organizm – nie powoduje reakcji alergicznych, ani nie podrażnia tkanek jamy ustnej. Co więcej, akron jest bezsmakowy i bezzapachowy, w związku z czym proteza jest nie tylko bezpieczna dla pacjenta, ale również bardzo wygodna i niewyczuwalna przy codziennych czynnościach. Na koniec warto dodać, że opisywany materiał jest jednolity strukturalnie i nie chłonie wilgoci, dzięki czemu łatwiej utrzymać odpowiednią higienę i zapobiegać rozwojowi bakterii.

Share: