Choć chirurgia stomatologiczna wiąże się z dość inwazyjnym działaniem, to czasem jest to jedyna opcja, aby zachować piękny uśmiech i przede wszystkim zdrowy stan uzębienia. Zabiegami tego typu zajmują się chirurdzy stomatolodzy, bowiem wymaga to nie tylko specjalistycznej wiedzy z wąskiego zakresu, ale także biegłości w technice chirurgicznej.
Kiedy należy zgłosić się do chirurga stomatologa?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w przypadku wystąpienia pierwszych objawów np. w postaci bólu zęba, należy niezwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego. Nie należy bagatelizować tego problemu, ponieważ czym wcześniej zareagujemy i poddamy się leczeniu, tym większa szansa na uratowanie zęba bez konieczności stosowania inwazyjnych działań. Ból sam nie przejdzie, a konsekwencje zwlekania mogą być dużo poważniejsze. Niestety jednak wiele osób ignoruje ból i występujące objawy z powodu zbyt dużej obawy wizyty u stomatologa. Jednocześnie jest to właśnie jedna z głównych przyczyn przeprowadzania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych.
Oprócz bólu zęba, innymi powodami, które powinny skłonić nas do wizyty u chirurga stomatologa, mogą być chociażby takie przypadki, jak:
- uszkodzenia uzębienia,
- uszkodzenia dziąseł,
- umieszczenie implantów,
- schorzenia tkanek miękkich.
Co wchodzi w zakres chirurgii stomatologicznej?
Chirurgia stomatologiczna głównie kojarzona jest z ekstrakcją zębów (w tym usuwaniem zębów mądrości), bowiem jest to najczęściej wykonywany zabieg z tej dziedziny. Jednakże zakres opisywanej specjalizacji jest o wiele bardziej złożony. Do innych usług zalicza się m.in.:
- opróżnianie ropni przyzębnych,
- podcięcie wędzidełka wargi górnej,
- odbudowę zęba,
- chirurgiczne wydłużenie korony.
Choć wszystkie zabiegi należą do bardziej inwazyjnych i mało przyjemnych, należy wspomnieć, że współcześnie chirurgia stomatologiczna, dzięki dużemu rozwojowi technologicznemu, pozwala na poradzenie sobie z chorobami, które osiągnęły zaawansowane stadium. Co więcej, istnieje wiele metod znieczuleń, aby leczenie było jak najmniej dotkliwe dla pacjentów. Mimo to wychodzimy z założenia, że lepiej zgłosić się wcześniej i skonsultować stan uzębienia ze stomatologiem, niż umówić się na wizytę w momencie, gdy ból staje się nieznośny, a sytuacja robi się kryzysowa.