sedacja wziewna

Jak działają aparaty MDM do sedacji wziewnej?

Rozluźnienie i wrażenie lekkości (a wręcz unoszenia się) – takie m.in. odczucia zazwyczaj towarzyszą pacjentom po zastosowaniu sedacji wziewnej, znanej wszystkim jako gaz rozweselający.

Jest to metoda znieczulenia, polegająca na podaniu mieszaniny podtlenku azotu oraz tlenu, który może wywoływać realne halucynacje przy zachowaniu świadomości. Stosowany jest jednak przede wszystkim po to, aby uspokoić pacjenta oraz uśmierzyć ból związany z zabiegiem stomatologicznym. W porównaniu do klasycznego znieczulenia miejscowego, gaz charakteryzuje się tym, że działa niemalże natychmiastowo, a dodatkowo zapewnia ulgę osobom, które przed każdą wizytą u dentysty odczuwają silny stres. W związku z tym, jest to bardzo popularna i często praktykowana metoda – nawet przy leczeniu uzębienia u dzieci od 3 roku życia.

W jaki sposób podawany jest gaz?

Zastosowanie sedacji wziewnej jest bardzo proste i całkowicie bezinwazyjne dla zdrowia dla pacjenta. Gaz podawany jest za pomocą specjalnej maski, która zakładana jest na nos, w celu wprowadzenia substancji do układu oddechowego. Warto wspomnieć, że dawka podtlenku azotu jest dobierana w sposób indywidualny, zatem personel dokładnie monitoruje przebieg podania gazu. Sama sedacja wziewna nie jest nieprzyjemna – dla lepszych doznań stosuje się nawet maseczki o różnych przyjemnych zapachach (np. truskawkowym, waniliowym itp.).

Dzięki zastosowaniu najnowszej generacji aparatu MDM, w prosty sposób można stale kontrolować stężenie podtlenku we wdychanym przez pacjenta powietrzu. Taki sprzęt posiada zazwyczaj różnego rodzaju funkcje zabezpieczające przed złym podaniem gazu – np. przed odwrotnym podłączeniem zasobników, przekroczeniem proporcji, czy w przypadku wyczerpania zapasu tlenu.

Czy po znieczuleniu podtlenkiem azotu występują skutki uboczne?

Często występujące odczucia – oprócz wcześniej wspomnianych halucynacji, a także rozluźnienia i znieczulenia – to m.in. mniej słyszalne dźwięki wiertarki stomatologicznej, zaburzenie poczucia czasu oraz mniej wyczuwalne nieprzyjemne zapachy podczas zabiegu. Co ważne, po zakończeniu leczenia nie ma żadnych skutków ubocznych. Po zabiegu podawany jest pacjentowi czysty tlen, który ma za zadanie usunąć pozostały gaz rozweselający z organizmu. Dzięki temu następuje całkowity powrót do formy, a w większości przypadków pacjent jest w stanie prowadzić samochód.

Share: