gabinet

Na czym polega znieczulenie komputerowe?

Znieczulenie komputerowe, choć brzmi surrealistycznie, jest współcześnie coraz częściej stosowaną metodą uśmierzenia bólu podczas wykonywania zabiegów dentystycznych.

Jest to innowacyjna technologia na rynku stomatologicznym, która polega na bezpiecznym, bezbolesnym i całkowicie nieinwazyjnym zaaplikowaniu środka przeciwbólowego. Rozwiązanie to nie tylko stanowi ułatwienie dla pracy stomatologa, ale przede wszystkim przynosi duża ulgę pacjentom – szczególnie tym, którzy źle znoszą klasyczne znieczulenie miejscowe za pomocą igły, jak i samo działanie substancji.

Przebieg aplikacji znieczulenia

Samo zastosowanie znieczulenia komputerowego jest nie tylko niezwykle proste, ale również szybkie i skuteczne. Urządzenie składa się z podłużnego przyrządu z cienką igłą, który podłączony jest do specjalnego ekranu. Aplikowanie środka znieczulającego ogranicza się do wprowadzenia igły we właściwe tkanki zęba, a następnie na stopniowym dawkowaniu znieczulenia, co jest kontrolowane za pomocą komputera. To właśnie dzięki dozowaniu substancji, pacjent nie odczuwa bólu. Aplikator jest w stanie w inteligentny sposób dostosować odpowiednie cieśnienie oraz ilość podawanego znieczulenia.

Urządzenie nie tylko pomaga w zaaplikowaniu płynu w prawidłowej dawce i odpowiednim tempie, ale również przesyła dokładne informacje o wnikaniu środka w tkanki, a także postępach w działaniu. Warto również wspomnieć, że metoda komputerowa wcale nie jest bardziej czasochłonna – całość zajmuje ok. 3 minut, a zabieg można zacząć przeprowadzać niemalże natychmiast.

Czy znieczulenie komputerowe jest skuteczniejsze od klasycznego znieczulenia?

W porównaniu do klasycznego znieczulenia miejscowego, znieczulenie komputerowe posiada szereg zalet. To nie tylko brak bólu podczas samego aplikowania substancji, ale także brak późniejszej opuchlizny oraz uczucia odrętwienia. Bezpieczeństwo tej metody (stosowanie jest możliwe u dzieci i dorosłych) wpływa również w dużym stopniu na komfort psychiczny pacjenta. Największe znaczenie w skuteczności ma jednak kontrola przebiegu znieczulenia za pomocą komputera. Wszystkie te zalety przyczyniają się zarazem do bardziej efektywnego leczenia.

Share: