Implanty zębowe

Implanty zębowe. Komu i kiedy są dedykowane?

Implanty zębowe to ciesząca się coraz większą popularnością metoda na uzupełnienie braków w uzębieniu. Wbrew pozorom nie jest to problem jedynie natury estetycznej – niepełny zgryz w dłuższej perspektywie czasu może przyczynić się do powstania trwałych zmian w wyglądzie twarzy, np. policzków czy warg. Kiedy więc warto zdecydować się na implanty zębowe oraz komu są one dedykowane?

Czym właściwie są implanty zębowe?

Są to specjalne wkręty (śruby), stosowane w implantologii, które wszczepia się w kość szczęki. Zastępują one naturalny korzeń zęba. Na śruby nakładane są następnie korony ceramiczne lub porcelanowe, które odcieniem można dopasować do reszty uzębienia. Do wykonania implantów stosuje się najczęściej biokompatybilny tytan, który jest materiałem niezwykle trwałym, odpornym na działanie niekorzystnych czynników oraz, co równie ważne, które nie wywołuje reakcji alergicznych. Równie popularnym rozwiązaniem są implanty zębowe, które łączą w sobie najlepsze zalety obu tych komponentów.

Popularne rodzaje implantów

Wyróżnia się następujące typy systemów implantologicznych:

  • amerykańskie (Zimmer, Keystone Dental, Astra Tech, BioHorizons)
  • szwajcarskie (Straumann, Camlog, Nobel Biocare)
  • niemieckie (Sky)
  • izraelskie (Adin, Alpha-Bio)
  • koreańskie (Dentis)

Implanty te różnią się między sobą wieloma cechami jakościowymi i technologicznymi, choć specjaliści przyznają, że równie istotne są także kwestie marketingowe. Dobór właściwych dla siebie implantów należy każdorazowo skonsultować z doświadczonym stomatologiem.

Kto powinien się na nie zdecydować?

Implanty zębowe dedykowane są każdej osobie, zmagającej się z niepełnym uzębieniem oraz wynikającym z niego dyskomfortem. Jakością, trwałością oraz praktycznością przewyższają one znacznie uzupełnienia protetyczne. Z dnia na dzień stają się coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem, dlatego poleca się zarezerwować wizytę w gabinecie stomatologicznym z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Share: