licówki

Czym są tzw. licówki?

Perfekcyjny uśmiech i śnieżnobiałe zęby bez przebarwień, ukruszeń bądź innych defektów estetycznych to coś, o czym marzy wiele osób. Trudno się dziwić – zadbane uzębienie prezentuje się atrakcyjnie oraz dodaje pewności siebie. Jednym z popularnych sposobów na metamorfozę uśmiechu są licówki, korygujące niepożądany kształt zębów. Dla kogo są one przeznaczone i kiedy warto się na nie zdecydować?

Licówki – co to takiego?

Licówki to nic innego, jak bardzo cienkie płatki (najczęściej porcelanowe, choć stosuje się także licówki kompozytowe), przyklejane na powierzchnię uprzednio oszlifowanego zęba. Maskowane są w ten sposób wszelkiego rodzaju niedoskonałości i ubytki w naturalnym uzębieniu, które przyczyniają się do uczucia dyskomfortu u pacjentów. Poprawnie umieszczone licówki pozwalają na pozbycie się przebarwień, pokrycie wypełnień, a nawet zmianę kształtu całego zęba. To również jedna z bardziej praktycznych metod pozwalających zlikwidować problem tzw. diastemy, czyli nieestetycznej przerwy między zębami. 

Licówki nie dla wszystkich

Choć sam zabieg stomatologiczny jest w pełni bezpieczny, istnieje kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają założenie licówek. Są to między innymi:

  • choroby dziąseł
  • próchnica
  • parafunkcje zgryzowe, takie jak zaciskanie i zgrzytanie zębami (tzw. bruksizm)
  • obgryzanie paznokci
  • odradza się także stosowanie licówek na zębach po przebytym leczeniu kanałowym.

Główne zalety licówek

Do największych zalet porcelanowych licówek należy z pewnością zaliczyć łatwość, z jaką możliwe jest ich umieszczenie na zębie – to jeden z najszybszych sposobów na korektę uśmiechu. Dzięki wykorzystaniu porcelany, która w wyglądzie i dotyku jest materiałem najbardziej zbliżonym do naturalnego szkliwa, możliwa jest regeneracja oraz idealne odwzorowanie faktury uzębienia. Odpowiednio wykonane licówki gwarantują dobrą szczelność brzeżną, co zapobiega osadzaniu się płytki bakteryjnej – ryzyko to jest niwelowane także poprzez użycie cementów z dodatkami antybakteryjnymi, którymi klejone są licówki. 

Share: