ortodonta

Ortodonta. Twój pomocnik w walce z wadami zgryzu

Warto jest budować pozytywne nawyki dbania o zęby u dzieci, dzięki czemu w późniejszym wieku będą cieszyć się one pięknym i zdrowym uśmiechem. Jednym z najczęściej pojawiających się problemów, z którym walczą rodzice, to wady zgryzu u ich pociech. Z porad i usług ortodonty korzystają również osoby dorosłe, które chcą poprawić wygląd swoich zębów lub pokonać kompleksy, z którymi zmagają się od dzieciństwa. Odpowiednie leczenie wady zgryzu można wdrożyć w każdym wieku. 

Dlaczego należy przeciwdziałać wadom zgryzu

Zniwelowanie wad zgryzu jest ważne nie tylko z powodów estetycznych. Wady zgryzu mogą powodować to, że resztki jedzenia będą zalegać w trudnodostępnych miejscach jamy ustnej, co może decydować o wystąpieniu próchnicy czy innych chorób zębów. Należy również zbadać, czy w wyniku występujących wad nie dochodzi do zmian w działaniu stawów skroniowo-żuchwowych. Długo nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić również do asymetrii twarzy.  Korygowanie wad zgryzu często jest długie oraz kosztowne, jednak efekty warte są wyrzeczeń. Leczenie ortodontyczne pozwoli dobrać odpowiednią metodę na poradzenie sobie z nierównościami zgryzu.

Aparat ortodontyczny w walce z wadami zgryzu

Sposobem na walkę z wadami zgryzu jest dobranie odpowiedniego aparatu ortodontycznego. Może on być założony zarówno na uzębienie mleczne, stałe, jak i mieszane. Leczenie może mieć charakter stały bądź okresowy, w zależności od aparatu dobranego do wieku pacjenta oraz zaawansowania wad zgryzu. Aparat ruchomy najczęściej adresowany jest do dzieci mających uzębienie mleczne lub mieszane. Aparaty te pozwalają na rozbudowę kości szczęki i uzyskanie estetycznego zgryzu po pojawieniu się zębów stałych. Aparat ten może być zdejmowany oraz zakładany o określonych porach dnia, wedle zaleceń lekarza. 

Pielęgnacja zębów podczas leczenia

Leczenie przy pomocy aparatu stałego zazwyczaj adresowane jest do dorosłych. Elementy aparatu są przymocowywane do szkliwa przy pomocy specjalnego kleju, co pozwala na wywieranie nacisku na uzębienie oraz jego długotrwałe kształtowanie. Po założeniu aparatu należy starannie szczotkować zęby, aby nie dochodziło do gromadzenia się resztek jedzenia pod aparatem oraz warto stosować nici dentystyczne. Na rynku dostępne są specjalne akcesoria (szczoteczki, nici, wyciorki) oraz preparaty, które pozwalają odpowiednio pielęgnować zęby w czasie leczenia. 

Share: