leczenie kanałowe

Na czym polega zabieg leczenia kanałowego?

Ból zęba może wiązać się z poważniejszym problemem, dlatego nie wolno go bagatelizować. Kiedy powstaje zapalenie miazgi zęba, może się pojawić nieprzyjemny ból, a jedynym rozwiązaniem może okazać się wtedy leczenie kanałowe. Taka operacja polega na usunięciu chorej miazgi z komór i kanałów zęba, a następnie wstawieniu odpowiedniego materiału jako wypełnienia. Do leczenia kanałowego wymagany jest rentgen dziąsła, a nierzadko także mikroskop operacyjny. Prawidłowo wykonany zabieg sprawi, że pozbędziemy się bólu, a także nie doświadczymy żadnych niepożądanych objawów. 

Przebieg zabiegu

Po zdiagnozowaniu problemu lekarz przechodzi do właściwego leczenia kanałowego zębów. Na początku leczenia następuje otwarcie komory zęba i usunięcie chorej miazgi, które odbywa się razem ze znieczuleniem miejscowym, dzięki czemu nie będziemy odczuwać bólu. Następnie dentysta opracowuje kanały korzeniowe, które odpowiednio płucze i pozbywa się miazgi oraz toksyn bakteryjnych, przez co ząb jest gotowy do wypełnienia. Po osuszeniu kanałów stomatolog wypełnia je w celu uniemożliwienia dostania się bakterii do układu nerwowego. Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest wypełnienie zęba, do którego wykorzystuje się kosmetyczne materiały. 

Kiedy powinniśmy udać się do gabinetu stomatologicznego?

Istnieje kilka objawów, które świadczą o tym, że w zębie postępuje ostry stan próchniczny. Leczenie kanałowe czeka nas wtedy, gdy w zębie pojawia się ból samoistny, czyli taki który powstaje bez żadnych bodźców zewnętrznych. Ból tętniący to taki, który postępuje wraz z biciem serca lub ból nocny, który pojawia się, gdy śpimy. Jeżeli występuje jeden lub więcej objawów, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Żyjemy w czasach, w których medycyna zrobiła ogromne postępy, dlatego taki zabieg jest szybki i bezbolesny, więc tym bardziej warto dbać o swoje uzębienie. 

Share: