znieczulenie stomatolog

Znieczulenia stosowane w stomatologii

Nikt z nas nie lubi chodzić do dentysty – zapewne Ty też nie jesteś wielkim fanem zabiegów stomatologicznych. Około 58% Polaków jako główną przyczynę unikania wizyt w gabinecie dentystycznym podaje obawę przed bólem i złe wspomnienia z nim związane. Jest to nieuzasadniony lęk, ponieważ nowoczesne środki znieczulające są tak skuteczne i bezpieczne, że zapewniają pełen komfort podczas zabiegu.

Rodzaje znieczuleń w stomatologii

Bólu przed zabiegiem nie powinien obawiać się nikt – również najmłodsi pacjenci. Rodzice muszą od samego początku dawać im dobry przykład, więc unikanie dentysty i lęk w oczach na wzmiankę o nim, mogą skutecznie zniechęcić dzieci do dbania o stan swojego uzębienia w przyszłości. Dla ich dobra – a przede wszystkim swojego – trzeba dbać o zęby.

Aby Cię zachęcić, poniżej przedstawiamy listę skutecznych znieczuleń.

  • Znieczulenie powierzchowne – zazwyczaj występuje w postaci żelu i aerozolu – czasami również jako krem. Jest aplikowane na kilka minut przed planowanym zabiegiem, głównie podczas usuwania kamienia nazębnego.
  • Znieczulenie nasiękowe – jedno z najpopularniejszych znieczuleń, które aplikowane jest w formie zastrzyku w bliskiej okolicy zęba. Znieczulenie pozbawia czucia końcówki nerwowe i stosowane jest najczęściej przy usuwaniu siekaczy. Obecnie, również w naszych gabinetach, stosowane jest stomatologiczne znieczulenie komputerowe, które pozwala na większą kontrolę nad aplikacją środka znieczulającego i efektywnością jego działania.
  • Znieczulenie przewodowe – polega na neutralizacji nerwu, który znajduje się w miazdze. Wstrzyknięcie skutecznej substancji w nerw zębodołowy może pozbawić czucia nawet na kilka godzin, ale jest dla Ciebie gwarancją skuteczności i bezbolesności.
  • Znieczulenie śródwięzadłowe – igła ze środkiem znieczulającym wprowadzona jest do ozębnej za pomocą strzykawki ciśnieniowej. Jest to najchętniej wybierana opcja przy leczeniu kanałowym zęba, protetyce i ekstrakcji zębów mlecznych.

Dentofobia, czyli strach przez zabiegami dentystycznymi, wynika głównie z niewiedzy pacjentów. Jeśli będziesz odkładać wizytę na później, w końcu doprowadzisz do takiego stanu, że leczenie będzie zdecydowanie dłuższe i problematyczne. Lepiej zapobiegać prędzej i cieszyć się z możliwości, jakie daje specjalistyczne znieczulenie, które w większości przypadków działa natychmiastowo.

Share: