dentysta-dziecko

Pokonanie strachu przed dentystą. Sprawdzone metody

Wizyta dziecka u dentysty jest zawsze trudnym i stresującym momentem – zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. Mały pacjent boi się białego fartucha, widoku strzykawki i specjalistycznego wyposażenia gabinetu, które wygląda dziwnie i niebezpiecznie. Aby wizyta u dentysty dziecięcego nie była traumatyzującym doświadczeniem, lepiej jest się do niej wcześniej przygotować. Jak to zrobić? Oto kilka pomocnych sposobów:

Oswajanie z nową sytuacją – warto przed pierwszą wizytą zacząć przyzwyczajać dziecko do realiów gabinetu stomatologicznego. Można zachęcić malucha do wspólnej zabawy w dentystę. Możemy odgrywać scenki z gabinetu (np. oglądać zęby w lusterku). Bardzo pomocne jest również czytanie odpowiednich książeczek, które przedstawiają pracę dentysty.

Odpowiedni dobór słów – kiedy rozmawiamy z dzieckiem o dentyście rozważnie dobierajmy słowa, nie używajmy słów wywołujący natychmiastowy lęk, czyli np. zastrzyk czy ból. Lepiej jest też zrezygnować z uspakajania malucha i powtarzania mu, że „to nic nie boli” albo, że „pani dentystka tylko sobie poogląda ząbki i nic nie będzie robić”. Takie wyświechtane frazesy nie uspakajają dziecka, a jeszcze bardziej je niepokoją.

Nagroda – warto przygotować dla dziecka nagrodę, którą dostanie od nas po udanej wizycie.

Dodawaj otuchy – w czasie wizyty pamiętaj o tym, aby dodawać dziecku otuchy. Za każdym razem, gdy dzielnie zniesie jakiś zabieg gratuluj mu, zachwycaj się jego odwagą. Mów np. „brawo” albo „świetnie sobie radzisz”. Takie zwroty potrafią zdziałać cuda.

Nie opowiadaj o swoich przykrych doświadczeniach – bardzo ważne jest, żeby maluch nie nasłuchał się od dorosłych przykrych opowieści o ich dentystycznych traumach. Nie jest dobrym pomysłem opowiadanie małemu pacjentowi o skomplikowanych i niemiłych zabiegach stomatologicznych, jakie przeszliśmy.

Zaaranżuj wizytę adaptacyjną – kiedy dziecko ma około 4 lat warto jest zabrać je do dentysty na wizytę zapoznawczą, podczas której będzie miało okazję przyjrzeć się z bliska gabinetowi, usiąść w fotelu, nauczyć się prawidłowo dbać o zęby i przekonać się, że dentysta to sympatyczna osoba.

Share: