Ciąża to nie przeszkoda

Opieka stomatologiczna kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży powinny być objęte specjalną opieką stomatologiczną nie tylko ze względu na swój stan zdrowia, ale również ze względu na zdrowie mającego przyjść na świat dziecka.

Nieleczona próchnica i brak odpowiedniej higieny mogą spowodować, że bakterie przeniosą się wraz z krwią na cały organizm, a przez łożysko dotrą też do dziecka. W trakcie ciąży należy zwrócić szczególną uwagę na zabiegi higieniczne, zarówno te przeprowadzane w domu jak i w gabinecie stomatologicznym.

Dotychczasowe badania naukowe i liczne obserwacje kliniczne wskazują, że ogólna kondycja organizmu zależy w dużej mierze od zdrowia jamy ustnej. Stan zdrowia jamy ustnej matki ma istotny wpływ na zdrowie dziecka. Jak wynika z badań obecność ognisk zapalnych w jamie ustnej kobiety ciężarnej może być przyczyną przedwczesnego porodu oraz niskiej masy urodzeniowej noworodka.

W związku z tym, iż w okresie dziewięciu miesięcy trwania ciąży zachodzi wiele zmian w organizmie kobiety, w 2-3 miesiącu ciąży mogą pojawić się zaczerwienienia, rozpulchnienie dziąseł - określane są jako ciężarne zapalenie dziąseł, jest to stan, który zwykle ustępuje około dziewiątego miesiąca ciąży. Niemniej jednak przyszła mama powinna w tym czasie znajdować się pod kontrolą stomatologa.

Czynnikiem powodującym próchnicę i stany zapalne są poranne wymioty – kwas żołądkowy ma bardzo niekorzystny wpływ na twarde tkanki zęba, dodatkowo zmiana nawyków żywieniowych często związana ze wzrostem spożycia węglowodanów, zwiększona częstotliwość posiłków oraz wzrost zapotrzebowania na minerały mają wpływ na stan jamy ustnej.

Znieczulenie miejscowe w okresie ciąży
W naszych gabinetach lekarze używają do znieczulenia miejscowego zupełnie bezpiecznych leków, a stosowane dawki są tak niskie, iż w żaden sposób nie zagrażają zdrowiu ani matki ani dziecka. Polecamy bezbolesne znieczulenie komputerowe The Wand. Nasze gabinety są klimatyzowane, co sprawi, że wizyta będzie jeszcze bardziej komfortowa.
W czasie ciąży nie ma przeciwwskazań do leczenia i usuwania zębów. Optymalnym czasem na wdrożenie leczenia stomatologicznego w trakcie trwania ciąży jest 2 trymestr (4 do 6 miesiąc ciąży).

Serdecznie zapraszamy wszystkie przyszłe mamy.

 

 

Bezpieczne znieczulenia

Indywidualne podejście

Profilaktyka przeciwpróchnicowa

to bezpieczeństwo dla mamy i dziecka

Przegląd zębów